پترو کیان ایرانیان :: تامین و توزیع تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی و پالایشگاهی

نخستین گوی شناور پایانه نفتی جاسک بارگیری شد

سرپرست طرح پایانه نفتی جاسک در شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به تکمیل ساخت این گوی شناور (SPM) در یارد شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران گفت: بارگیری این گوی شناور به همراه سازه‌های جانبی آن به پایان رسیده و پس از پایان عملیات مهاربندی، در روزهای آینده به محل نصب در آبهای عمان منتقل می‌شود.
وحید مالکی ظرفیت انتقال نفت خام و میعانات گازی این گوی شناور را ۷هزار مترمکعب بر ساعت (معادل یک میلیون بشکه در روز) اعلام کرد و گفت: به زودی با نصب و راه‌اندازی این سازه دریایی در فاصله تقریبی ۶کیلومتری از سواحل مکران، بخش زودهنگام پایانه نفتی جاسک به بهره‌برداری خواهد رسید و امکان پهلوگیری و انتقال نفت خام به نفتکش‌های صادراتی در این پایانه فراهم خواهد شد.

به گفته وی، گوی شناور صادراتی پایانه نفتی جاسک و متعلقات مربوط به آن شامل چندراهه زیردریایی، لوله‌های انعطاف‌پذیر شناور و زیرآبی (Floating & Submersible Hoses) نزدیک به ۸۰۰ تن وزن دارد که در صورت مساعد بودن شرایط جوی دریا، پس از عملیات مهاربندی و اخذ مجوزهای خروج، به وسیله شناور ابوذر ۱۱۰ به موقعیت دریایی خود منتقل و در عمق ۴۸ متری دریا نصب می‌شود.

مالکی همچنین از آغاز عملیات لوله‌گذاری دومین خط زیردریایی طرح پایانه نفتی جاسک خبر داد و گفت: با مساعد شدن شرایط جوی، عملیات کشش خط لوله دریا از ساحل (Shore Pulling) دومین مسیر زیردریایی منتهی به نخستین گوی شناور پایانه نفتی جاسک به طول ۲.۵ کیلومتر، توسط شناور لوله‌گذار سی‌مستر آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود اجرای این خط تا پایان این هفته به اتمام برسد.

سرپرست طرح توسعه پایانه نفتی جاسک اجرای کامل این طرح را موجب تنوع‌بخشی به مبادی صادراتی نفت خام کشور و کاهش وابستگی ایران به تنگه هرمز دانست و تأکید کرد: با اجرای این طرح علاوه بر زمینه‌سازی برای رونق صنایع پایین‌دست در سواحل مکران، ایران می‌تواند برای نخستین‌بار از دریای عمان، نفت صادر کند.

یادآور می‌شود طرح پایانه جاسک در مجموع شامل سامانه‌های اندازه‌گیری یا میترینگ نفت خام، ۶ رشته خطوط لوله زیردریایی و ۳ گوی شناور است که در فاز نخست، با هدف بهره‌برداری زودهنگام از طرح تا پایان امسال یک مجموعه میترینگ، دو رشته خط‌ لوله ۳۶ اینچ، چندراهه زیردریایی و یک گوی شناور در دستور کار راه‌اندازی قرار دارد.

به گزارش NIOC، طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک، طرحی ملی و راهبردی است که با حمایت دولت و راهبری شرکت ملی نفت ایران و با هدف ایجاد ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز، ذخیره‌سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت خام، تمرکززدایی از پایانه‌های صادراتی و متنوع‌ کردن آن و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی در سواحل مکران اجرا می‌شود

 

http://PETROKIAN-CO.COM